Skip to content
Menu
Kľúčové ošetrenie ruží v júli. Budú svieže a plodné
publikované: 11 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Kľúčové ošetrenie ruží v júli. Budú svieže a plodné

11.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mikkel H. Petersen).

Ruža – kráľovná záhrady, jedna z najkrajších a najobľúbenejších záhradných rastlín. Aby ruža bujne rástla, stojí za to pamätať na jedno kľúčové ošetrenie. Je lepšie nezmeškať termín – robí sa tak preto, aby rastlina nielen kvitla, ale aby sa stala odolnou voči chorobám alebo nepriaznivým podmienkam pestovania.

V tomto termíne vykonajte kľúčovú liečbu. Ruža sa vám odvďačí krásnym vzhľadom.
Foto: shutterstock/Mikkel H. Petersen

Ruža je rod kríkov patriaci do čeľade ružovitých. Je známych 140 – 260 druhov, ktoré sa vyskytujú na severnej pologuli. Rastlina je zdrojom ružového oleja, ktorý sa používa napríklad ako zložka parfumov. Okrem toho je ruža liečivá rastlina. Predovšetkým je však známa tým, že je skutočnou kráľovnou záhrad a krásnou záhradnou dekoráciou.

Na správny rast potrebujú ruže úrodnú pôdu bohatú na humus a dobre odvodnenú s pH 6,0-7,0. Najlepšie je vysádzať ich v dvoch termínoch – prvý od konca marca do konca apríla a druhý od konca septembra do konca októbra. Takto si môžete byť istí, že sa rastlina dobre ujme a zaujme nápadnými kvetmi.

Kľúčové ošetrenie ruží v júli. Budú svieže a plodné

V lete stojí za to pripomenúť dôležitý postup, vďaka ktorému bude ker nielen kvitnúci, ale aj odolný voči rôznym chorobám a nepriaznivým podmienkam rastu. Ide o štepenie ruží cez pučenie. Ide o prenesenie očka (známeho aj ako disk) ušľachtilej ruže na odolnejšiu alebo mladšiu podnož.

Postup sa musí vykonávať starostlivo – ak sa nevykoná dostatočne presne, presadené očko sa neujme.

Najlepší čas na vykonanie zákroku je od polovice júla do konca augusta. Najlepšie je vykonať ho v mierne chladnejší deň, keď pominú dažďové zrážky. Ak pred plánovaným ošetrením nastane sucho, podnože pravidelne a výdatne zalievajte.

Ruže sú jednou z najobľúbenejších záhradných rastlín.
Foto: shutterstock/New Africa

Štepenie ruží pučaním

Prečo štepiť ruže? Dôvod je jednoduchý: ušľachtilé odrody záhradných ruží sú v našich klimatických podmienkach zvyčajne málo odolné. Okrem toho sú náročné na pôdu a často sa stávajú obeťami škodcov a chorôb. Okrem toho štepenie umožňuje zachrániť alebo omladiť slabšie a staršie ruže.

Ako postupovať pri štepení? Najprv musíte pripraviť silný a zdravý výhonok ušľachtilej odrody. Očistite ho od listov a tŕňov. Ak z púčika vyrastá listová čepeľ, odstráňte ju a ponechajte špičku stopky. Ďalší krok: odrežte očko zo strednej časti výhonku a urobte rez v tvare písmena T do čiapočky (úlomok kôry musí byť hladký a zdravý).

Už pripravené očko umiestnite do rezu koreňa (vložte ho medzi okraje kôry – smer musí byť v súlade s rastom púčika). Dôležité: celé očko sa musí „ukryť“ v záreze podpníka a priľnúť k nemu. Očko precízne zviažte páskou alebo špeciálnou záhradníckou fóliou. Po niekoľkých týždňoch by mala stopka očiek zožltnúť a zvyšok by mal byť zelený.

Ak sa transplantácia vykonáva v júli, páska alebo fólia by sa mala odstrániť štyri týždne po zákroku. Pri štepení v auguste alebo dokonca v septembri sa tento čas predlžuje – páska by sa mala ponechať na mieste až do nasledujúcej jari, pretože nový výhonok sa objaví až v nasledujúcej sezóne.

Štepenie umožňuje zachrániť alebo omladiť slabšie a staršie ruže.
Foto: shutterstock/Olhandra

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vaše záhradné ruže vám budú závidieť všetci susedia. Stačí použiť tento kondicionér

Posypte pod ružovým kríkom. Bude kvitnúť celé leto

The post Kľúčové ošetrenie ruží v júli. Budú svieže a plodné appeared first on Vášeň v tebe.