Skip to content
Menu
Kde likvidujete svoje lieky? V tomto prípade máte len jedno východisko. Dajte si pozor na častú chybu
publikované: 27 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Kde likvidujete svoje lieky? V tomto prípade máte len jedno východisko. Dajte si pozor na častú chybu

27.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maria Rzeszotarska).

Hoci ich často používame každý deň a fľaštičky sa nachádzajú v každej domácnosti, mnohí ľudia stále netušia, kam sa majú použitých liekov a obalov od liekov zbaviť. Napriek zdaniu je táto záležitosť veľmi jednoduchá, a predsa sú chyby notoricky známe.

Hoci ich často používame každý deň a fľaštičky sa nachádzajú v každej domácnosti, mnohí ľudia stále netušia, kam sa majú použitých liekov a obalov od liekov zbaviť.
Foto: shutterstock/Maria Rzeszotarska

Separovanie odpadu môže vyvolať mnoho pochybností. Nie všetko vyzerá tak, ako by sa dalo predpokladať. Zvyky a nevedomosť nám bránia robiť chyby. Niektoré z nich sa ukážu byť nebezpečné nielen pre nás, ale aj pre životné prostredie. Týka sa to najmä obalov na lieky. Hoci by sa na prvý pohľad zdalo, že ide o odpad ako každý iný, v skutočnosti to nie je také jednoduché.

Kam môžem vyhodiť balenia liekov a prázdne tuby od mastí?

Problematické sú najmä balenia liekov a blistre. Teoreticky by sa zdalo, že by mali patriť do žltého kontajnera na kovový a plastový odpad. Nie je to však také jednoduché. Všetko závisí od typu obalu.

Do akej nádoby mám vyhadzovať blistre s tabletami? Blistre, prázdne listy od liekov z plastu a hliníka by mali ísť do nádoby na zmesový odpad. Tie menej bežné, ktoré sú vyrobené len z plastu alebo hliníka, môžu ísť do žltých kontajnerov.

Kam mám vyhadzovať prázdne tuby od mastí? Kovové, plastové a hliníkové tuby od mastí a krémov vyhadzujte do žltého kontajnera na kovy a plasty.

Kam mám vyhadzovať škatuľky od liekov? Čisté papierové škatuľky od liekov a informačné letáky vyhadzujte do modrého koša na papier.

Kam môžem vyhodiť fľaštičky s liekmi? Sklenené a prázdne nádobky a fľaštičky bez uzáverov by mali ísť do zeleného kontajnera. Plastové fľaštičky by naopak mali ísť do žltého kontajnera.

UPOZORNENIE: V balení nesmú byť žiadne zvyšky, najmä ak ide o silné lieky na predpis. Ak sa chcete zbaviť akýchkoľvek liekov s uplynutou lehotou použiteľnosti alebo tých, ktoré nie sú úplne spotrebované, nikdy ich nevyhadzujte do nádob na komunálny odpad. Vyberte si inú cestu.

Stáva sa vám, že pri upratovaní vašej lekárničky nájdete veľa balení liekov, ktorým skončila doba použiteľnosti? Alebo sa chcete zbaviť tých, ktoré už nepotrebujete?
Foto: shutterstock/Kriang kan

Čo môžete urobiť s nechcenými liekmi? Zistite, kde sa môžete zbaviť svojich liekov

Stáva sa vám, že pri upratovaní vašej lekárničky nájdete veľa balení liekov, ktorým skončila doba použiteľnosti? Alebo sa chcete zbaviť tých, ktoré už nepotrebujete? Nevyhadzujte ich do smetí, nevylievajte ich ani ich nedávajte do záchoda. Je to nebezpečné pre životné prostredie aj pre zdravie iných ľudí a zvierat. Kde by ste mali likvidovať nepoužité lieky? Najjednoduchším riešením je zájsť do najbližšej lekárne alebo na kliniku, kde nájdete špeciálne nádoby na lieky. Nezabudnite, že sirupy z fliaš nevylievajte. Nevylievajte ani tablety z blistrov alebo fľaštičiek, pokiaľ nie je na obale uvedené inak. Na niektorých miestach separovaného zberu v obciach sa zbierajú aj lieky, ale aj odpad, napríklad staré injekčné striekačky a ortuťové teplomery.

TIP! Nikomu netreba pripomínať, že uchovávať doma lieky s prešlou platnosťou nie je najlepší nápad. Je dobré aspoň dvakrát ročne skontrolovať svoju lekárničku. Zlikvidujte nielen lieky s prešlým dátumom spotreby, ale aj lieky, ktoré boli otvorené dlhšie, ako uvádza výrobca, alebo ktoré neboli skladované podľa návodu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kde likvidovať balenia liekov? Skontrolujte, či neskončili v nesprávnom koši

Nádoba na papier alebo zmiešané. Uistite sa, že ste obal od mlieka vyhodili do správneho koša

The post Kde likvidujete svoje lieky? V tomto prípade máte len jedno východisko. Dajte si pozor na častú chybu appeared first on Vášeň v tebe.