Skip to content
Menu
Kávová usadenina pre orchidey. Odborníci varujú, že môžete zničiť rastlinu
publikované: 3 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Kávová usadenina pre orchidey. Odborníci varujú, že môžete zničiť rastlinu

3.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena Stroud).

Kávová usadenina pre rastliny sa často používa ako tekuté hnojivo alebo prísada do pôdy. Vykazuje množstvo pozitívnych vlastností, ktoré podporujú rast záhradných a črepníkových rastlín. Toto prírodné hnojivo má však aj svoje nevýhody. Ak kávovú usadeninu aplikujete na orchidey, buďte opatrní. Môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kávová usadenina sa často používa ako hnojivo pre rastliny. Ak ju používate pre svoje orchidey, buďte opatrní!
Foto: shutterstock/Elena Stroud

Kávová usadenina pre rastliny

Prečo amatérski záhradníci tak radi prihnojujú rastliny kávovou usadeninou? Predovšetkým preto, že sú prírodné. Všetci nadšenci trochy čiernej kávy po ránu vedia, koľko kávovej usadeniny skončí v odpadkovom koši. Príprava hnojiva pre rastliny z nich pomáha využiť odpad na výživu rastlín.

Kávová usadenina obsahuje dusík, fosfor, draslík a horčík, teda všetky prvky, ktoré rastliny najviac potrebujú na správny rast. Okrem toho majú mierne kyslú reakciu, takže môžu pomôcť udržať nízke pH pôdy kyslomilných rastlín. Samotné však zásaditú pôdu nekyslia. Za zmienku stojí aj ich štruktúra, ktorá pomáha mierne kypriť pôdu a udržiavať ju dlhšie vlhkú.

Kávová usadenina sa najčastejšie používa ako prísada do kompostu. V tejto forme je najužitočnejšia. Obohacuje ho o cenné minerály. Niektorí záhradkári z nich pripravujú tekuté hnojivá alebo ich primiešavajú do pôdy. Kávovou usadeninou by ste však nemali mulčovať, pretože to môže obmedziť prísun vody a vzduchu ku koreňom rastlín.

Kávová usadenina sa najlepšie používa pre kyslomilné rastliny, ako sú azalky, ruže, ľalie alebo cezmíny. Vďaka tomu sa udrží nízke pH pôdy dlhšie. Hrubo zomleté kávové zrná môžu byť aj účinným prostriedkom proti slimákom. Ich ostré hrany porania jemné brušká slimákov, takže budú pre škodcov pôsobiť ako bariéra. Môžete ich rozsypať okolo niektorých druhov zeleniny, ktoré sú obzvlášť náchylné na útoky slimákov.

Kávovú usadeninu možno úspešne použiť ako hnojivo pre rastliny, pretože obsahuje cenné živiny.
Foto: shutterstock/Igor Paszkiewicz

Majú orchidey radi kávovú usadeninu?

Orchidey potrebujú fosfor a ďalšie živiny, aby výdatne kvitli. Tie im môžete dodať spolu s kávovou usadeninou. Kávovú usadeninu sa oplatí orchideám pridávať aj pre jej mierne okysľujúci charakter, ktorý mnohé druhy týchto rastlín uprednostňujú. Pri používaní tohto hnojiva je však potrebné dbať na osobitnú opatrnosť.

Používate kávovú usadeninu pre orchidey – pozor

Kávová usadenina pre orchidey nemusí byť najlepší nápad, ak ju použijete nesprávne. Predovšetkým musíte poznať požiadavky orchideí. Sú to epifyty, ktoré rastú na kmeňoch stromov. Ich korene milujú vlhkosť. Rýchlo však reagujú na stagnujúcu vodu, čo spôsobuje ich hnilobu. Z tohto dôvodu sa ako substrát pre orchidey používajú len veľké kusy kôry a kokosové vlákna.

Nasypaním kávovej usadeniny do kvetináča s orchideami môžete spôsobiť, že sa im v blízkosti koreňov vytvorí tvrdý obal, ktorý neprepúšťa vzduch a vlhkosť. To zase vytvára ideálne podmienky na rast plesní, ktoré sú pre korene orchideí smrteľné.

Ako by ste teda mali používať kávovú usadeninu pre orchidey? S mierou. Kávovú usadeninu môžete zmiešať so substrátom pre orchidey v pomere 1:4. Vďaka tomu zostane substrát priepustný a orchidea bude môcť využívať živiny, ktoré jej usadenina poskytuje.

Kávovú usadeninu môžete zmiešať so substrátom pre orchidey v pomere 1:4.
Foto: shutterstock/Mariia Boiko

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Takto stimulujete svoju orchideu, aby kvitla. Pridajte lyžičku do kvetináča a nové púčiky vyskočia ako huby po daždi

Dokonalý kvetináč? V ňom bude orchidea kvitnúť s dvojnásobnou silou

The post Kávová usadenina pre orchidey. Odborníci varujú, že môžete zničiť rastlinu appeared first on Vášeň v tebe.