Skip to content
Menu
Kam vyhodiť tubu zubnej pasty? Niekedy si vyberieme nesprávnu nádobu
publikované: 24 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Kam vyhodiť tubu zubnej pasty? Niekedy si vyberieme nesprávnu nádobu

24.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vusal Karim).

Správne triedenie odpadu, ktoré majú Slováci vykonávať už na úrovni domácností, má uľahčiť získavanie druhotných surovín a chrániť životné prostredie v širšom zmysle. Existujú však situácie, v ktorých si lámeme hlavu nad tým, do ktorého kontajnera máme konkrétny odpad vyhodiť.

Správne triedenie odpadu, ktoré majú Slováci vykonávať už na úrovni domácností, má uľahčiť získavanie druhotných surovín a chrániť životné prostredie v širšom zmysle.
Foto: shutterstock/Vusal Karim

Triedia Slováci odpadky?

Od roku 2017 platí na celom Slovensku jednotný systém triedenia odpadu. To znamená, že komunálny odpad sa zbiera do štyroch hlavných frakcií plus zmesový odpad.

Do modrých kontajnerov patrí papier, do žltých kovy a plasty, do zeleného sklo a do hnedého bioodpad. V prípade triedenia skla môžu byť navyše k dispozícii aj kontajnery s bielym označením pre bezfarebné sklo.

Z prieskumov vyplýva, že 96 % respondentov na Slovensku deklaruje, že triedi odpad. Na druhej strane 40 % respondentov uviedlo, že ich rozhodnutie separovať odpad je diktované „snahou urobiť niečo dobré pre životné prostredie“. Len 16 percent Slovákov uvádza, že odpad separuje z dôvodu finančnej motivácie, zatiaľ čo 14 percent tak robí zo strachu pred pokutami a sankciami.

Na druhej strane 40 percent respondentov uviedlo, že ich rozhodnutie separovať odpad je diktované „snahou urobiť niečo dobré pre životné prostredie“.
Foto: shutterstock.com/recycling

Kam vyhodiť tubu zubnej pasty

Tuby zubnej pasty sa najčastejšie predávajú v kartónových obaloch, ktoré by sa mali vyhadzovať do kontajnera na papier označeného modrou farbou.

Čo však so samotnou tubou? Tu sa veci môžu trochu skomplikovať, ak je obal vyrobený z plne biologicky rozložiteľných materiálov. V takom prípade by mala tuba putovať do hnedého kontajnera na BIO odpad.

Prevažná väčšina túb je však vyrobená z plastu alebo kovu. V takom prípade by sa mala tuba od zubnej pasty vyhodiť do žltého kontajnera na kovy a plasty.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kam vyhadzujeme žiarovky? Až 60 percent Slovákov to nevie. Triedenie tohto odpadu je jednoduché

Hádžete hygienické vložky do záchoda? Toto je len začiatok problémov. Kam by mali ísť?

The post Kam vyhodiť tubu zubnej pasty? Niekedy si vyberieme nesprávnu nádobu appeared first on Vášeň v tebe.