Skip to content
Menu
Kam vyhodiť rozbité zrkadlá, žiarovky a tuby zubnej pasty? Je to zložité. Odpoveď prekvapí
publikované: 15 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kam vyhodiť rozbité zrkadlá, žiarovky a tuby zubnej pasty? Je to zložité. Odpoveď prekvapí

15.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Charlie Goodall).

Väčšina z nás vie, kam vyhodiť plast, sklenené fľaše alebo zvyšky jedla, ale existuje odpad, ktorý spôsobuje väčšie problémy. Ako sa zbaviť rozbitého zrkadla alebo fritovacieho oleja? Vysvetlíme vám, do ktorého kontajnera by mali patriť.

Väčšina z nás vie, kam vyhodiť plast, sklenené fľaše alebo zvyšky jedla, ale existuje odpad, ktorý spôsobuje väčšie problémy.
Foto: shutterstock.com/Charlie Goodall

Triedenie odpadu je v dnešnej dobe normou, a je to tak správne, pretože by nám malo záležať na blahu našej planéty. Na sídliskách sú kontajnery na plasty, papier, sklo, biologický odpad a zmesový odpad, takže väčšina ľudí nemá so separovaním problém, ale ako sa ukazuje, existujú aj ťažko definovateľné odpady, s ktorými majú niektorí ľudia problém. Čo robiť s použitými batériami alebo žiarovkami? Kam vyhodiť kartóny od vajec?

Kde sa zbaviť použitých žiaroviek? To vôbec nie je zrejmé

90 % žiaroviek, ktoré sa používajú, sa dá recyklovať. Žiarovky do nádoby na zmesový odpad nepatria, pretože obsahujú látky škodlivé pre životné prostredie. Čo by ste s nimi teda mali urobiť? Nuž, sú klasifikované ako elektroodpad, a preto by mali ísť do špeciálneho kontajnera na tento druh odpadu. Prípadne ich môžete odniesť na zberné miesto elektroodpadu.

Mnoho ľudí vylieva olej z vyprážania do záchoda alebo umývadla. Je to veľká chyba, pretože keď vychladne, usadí sa na potrubí
Foto: shutterstock.com/Thomas Soellner

Čo robiť s použitým olejom? Kam majú ísť kartóny od vajec? Mnoho ľudí má s tým problém

Mnoho ľudí vylieva olej z vyprážania do záchoda alebo umývadla. Je to veľká chyba, pretože keď vychladne, usadí sa na potrubí, čo vedie k upchatiu a dokonca k poškodeniu celého vodovodného systému. Najlepšie je preliať použitý olej do nádoby a odniesť na Zberný dvor.

Problémom pre niektorých sú aj výlisky z vajec. Kde by mali byť umiestnené? To závisí od toho, z čoho sú vyrobené. Ak sú z papiera, mali by ísť do modrého kontajnera, a ak sú z plastu alebo polystyrénu, musia skončiť v kontajneri na plastový odpad. Ďalší odpad, ktorý nie každý vie, kam sa má vyhodiť, je:

kartóny od mlieka – mali by sa hodiť do koša na plasty a plastové nádoby,

plechovky od aerosólov – musia patriť do žltého koša,

fľaša od laku na nechty – patrí do zmesového odpadu,

rozbité zrkadlo – vhodné miesto je v koši na zmesový odpad.

tuba od zubnej pasty – patrí do žltého kontajnera.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kde sa zbaviť starého mäsa? Vôbec nie do biologického odpadu

Kam vyhodiť pokazené potraviny? Mnoho ľudí stále robí veľkú chybu pri triedení potravín

The post Kam vyhodiť rozbité zrkadlá, žiarovky a tuby zubnej pasty? Je to zložité. Odpoveď prekvapí appeared first on Vášeň v tebe.