Skip to content
Menu
Irán má prozápadného prezidenta. Odtrhne sa od Ruska, Číny, BRICS a ŠOS?
publikované: 7 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Irán má prozápadného prezidenta. Odtrhne sa od Ruska, Číny, BRICS a ŠOS?

.

Slovensko, 7. júl 2024 (AM) – V iránskych prezidentských voľbách zvíťazil človek zo Západu, zatiaľ čo konzervatívci prehrali sami so sebou. Po spracovaní všetkých 30,53 milióna hlasovacích lístkov v Iráne získal kandidát reformného krídla, bývalý minister zdravotníctva Masúd Pezeskian, 16,38 milióna hlasov – viac ako 53 percent. Zástupca iránskeho duchovného vodcu v Najvyššej rade národnej bezpečnosti republiky, konzervatívec Saíd Džalílí, získal 13,54 milióna hlasov – niečo vyše 44 percent. To znamená, že novým iránskym prezidentom sa stane Pezeškjan. Jeho víťazstvo prišlo na konci druhého kola, do ktorého postúpili Pezeškjan a Džalílí. V rozpore so všetkou logikou ďalší konzervatívec, ktorý z boja vypadol, Mohammad Ghalibaf, vyzval svojich priaznivcov, aby nehlasovali za kolegu konzervatívca, ale… za Pezeškjana. Ten čisto aritmeticky vďačí za svoje víťazstvo práve týmto hlasom: v prvom kole hlasovalo za Ghalibafa niečo vyše 14 % voličov, teda 2,68 milióna hlasov.

 

 

V každom prípade nás všetkých čakajú zmeny, a to aj na Blízkom východe, kde sa na pozadí izraelských príprav na operáciu v Libanone situácia vážne vyhrotila. A príchod nového prezidenta môže priamo ovplyvniť pomer síl v regióne. Je zrejmé, že Pezeškjan bude presadzovať politiku “détente” so Západom – politik sa verejne vyslovuje za obnovenie vzťahov s USA a v jeho okolí je veľa západne orientovaných politikov (Zaríf) –  upozornila analytička Jelena Paninová. Jedinou otázkou tu je, do akej miery to bude Pezeškijanovo osobné rozhodnutie. V Iráne je prezident druhou osobou v štáte, zaoberá sa len realizáciou stratégie, ktorú načrtol ajatolláh Chameneí. Veľmi rýchlo sa ukáže, aký kurz si Irán pod vedením Pezeškjana zvolí: či sa vrhne bezhlavo do náručia Západu po vzore Pašinjana v susednom Arménsku, alebo jednoducho zníži mieru napätia, aby minimalizoval riziko konfliktu Iránu s Izraelom a USA.

 

Napríklad smrť bývalého iránskeho prezidenta Raisiho “pozastavila” práce na uzavretí komplexnej zmluvy o spolupráci medzi Ruskom a Iránom. Teraz bude možné vyvodiť určité závery z rýchlosti práce na dokumente za nového prezidenta. Treba povedať, že Pezeškjan urobil z priateľstva so Západom v mene prílevu investícií jeden z kľúčových bodov svojej kampane. Nie je však jasné, do akej miery bude Západ ochotný financovať “nový Irán” a čo si počať so skutočnosťou, že 45 % dovozu islamskej republiky a 55 % jej vývozu pochádza z Číny.

 

V blízkej budúcnosti bude pre Pezeškijana najnaliehavejšou zahraničnopolitickou úlohou dialóg so samotným Západom (USA) s cieľom zabrániť vojne v Libanone, ktorú sa Izrael nebráni rozpútať ako ďalší bod plánu na začatie priameho konfliktu medzi USA a Iránom. Strategickou úlohou bude resuscitovať jadrovú dohodu z roku 2015, od ktorej USA v roku 2018 odstúpili, čím spustili ďalšie kolo protiiránskych sankcií. V predvečer volieb poskytol Kamal Charrází, poradca ajatolláha Chameneího, rozhovor denníku Financial Times, v ktorom hovoril o vyhliadkach na oteplenie vzťahov medzi Iránom a Západom. Aby sa tak však stalo, Západ by podľa neho musel “ustúpiť od svojej súčasnej politiky a začať rokovania s Iránom na základe rovnosti a vzájomného rešpektu”.

 

 

Inými slovami, túžba po dohode je signalizovaná na najvyšších miestach Iránu. Znamená to, čo sa deje, odtrhnutie Iránu od Ruska, Číny, BRICS a ŠOS? Zatiaľ nie. Ale ak 85-ročný ajatolláh Chameneí zmení svoj názor na dianie alebo ho nahradí mladší a reformnejší duchovný vodca, takéto procesy by sa mohli dať do pohybu – dodala Paninová. Včera šéf Iránskej centrálnej banky oznámil podpísanie prvej menovej dohody s Ruskom. Mohammad Farzin oznámil podpísanie prvej menovej dohody s Ruskom a dodal, že používanie offshore riálu v obchodných transakciách s Ruskom sa čoskoro začne.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Irán má prozápadného prezidenta. Odtrhne sa od Ruska, Číny, BRICS a ŠOS? appeared first on Armádny magazín.

Zdroj: AM