Skip to content
Menu
Deň krivých zrkadiel 2024: Oslava inakosti a inklúzie
publikované: 27 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Deň krivých zrkadiel 2024: Oslava inakosti a inklúzie

BSK:

26.6. 2024 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave konal Deň krivých zrkadiel, výnimočné podujatie venované ľuďom s mentálnym postihnutím. Podujatie sa už stalo tradíciou.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba vo svojom príhovore zdôraznil význam podpory a začleňovania ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti. Ocenil neúnavnú snahu Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR za ich prácu na zvyšovaní povedomia o živote týchto ľudí a otváraní dverí do ich sveta. „Aj ľudia s mentálnym postihnutím môžu byť výnimoční a talentovaní,“ povedal Droba. „O ich talente, zručnostiach a tvorivosti sa môžeme presvedčiť napríklad pri pohľade na autentické výrobky z dielní ľudí s mentálnym postihnutím.“

Deň krivých zrkadiel ponúkol bohatý program plný tanečných, speváckych a hudobných vystúpení detí a dospelých s mentálnym postihnutím, ktorý začal bubnovaním Campana Batucada. Súčasťou podujatia bolo aj vystúpenie detí zo Špeciálnej základnej školy Karpatská, tanečných párov z TK Danube a TK BIBS Myjava, ako aj hudobné čísla od kapiel Ivan Terry Zeman a Le Payaco.

Tento deň je príležitosťou pre verejnosť, aby sa presvedčila o schopnostiach a talentoch ľudí s mentálnym postihnutím. Ako podčiarkol Juraj Droba, Bratislavský samosprávny kraj považuje tému začleňovania týchto ľudí za veľmi dôležitú a aktívne podporuje sociálne služby, ktoré im pomáhajú v rozvoji pracovných zručností a samostatnosti.

Na záver podujatia sa všetci účastníci mohli tešiť na pamiatku v podobe zrkadielok, ktoré dozdobili ľudia s mentálnym postihnutím. Deň krivých zrkadiel opäť raz potvrdil, že byť iný neznamená byť horší, a že skutočná krása je ukrytá vo vnútri každého človeka.

Umelci, ktorí čelia zdravotným znevýhodneniam, často prinášajú do svojich diel jedinečnú perspektívu a emócie. Ich tvorba môže inšpirovať a ukázať, že talent nepozná hranice.

Na prízemí budovy Úradu Bratislavského samosprávneho kraja nájdete predajnú výstavu obrazov. Autormi diel sú talentovaní ľudia so zdravotným postihnutím, ktorým sa poskytuje sociálna služba v župných zariadeniach sociálnych služieb. Obdivujme ich schopnosť pretvoriť výzvy na nádherné umelecké vyjadrenia.

Vystavené obrazy sú predajné. Kúpou tak možno podporiť samotného autora na rozvoj ďalšej jeho umeleckej tvorby. Vystavené diela si môžete pozrieť do 30. júna.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj