Skip to content
Menu
Čo robiť, ak vás bodne osa? Naneste na pokožku jednu vec a úľava sa rýchlo dostaví
publikované: 8 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Čo robiť, ak vás bodne osa? Naneste na pokožku jednu vec a úľava sa rýchlo dostaví

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/webandi).

Aj keď v prírode plnia užitočné funkcie požieraním vošiek a húseníc, je lepšie vyhýbať sa úzkemu kontaktu s nimi. Zvyčajne nie sú agresívne, ale pri pobyte vonku môže dôjsť k nepríjemnému incidentu. Bodnutie osou spôsobuje náhlu bolesť, ktorá môže byť sprevádzaná pálením, začervenaním a opuchom. Ako sa s tým vysporiadať, aby sa vám rýchlo uľavilo? Čo funguje najlepšie na bodnutie osou?

Čo robiť, ak vás bodne osa? Naneste na pokožku jednu vec a úľava sa rýchlo dostaví.
Foto: Pixabay/webandi

Sú osy agresívne?

Ich spoločnosť v našom bezprostrednom okolí sa nám veľmi nepáči. Aj keď osy nie sú agresívne, sú zvedavé, preto lietajú blízko ľudí. K útoku ich môžu vyprovokovať len naše prudké reakcie, napr. pohyby rúk ich môžu vyprovokovať k útoku. Priblíženie sa k hniezdu vnímajú ako hrozbu aj osy, preto buďte pri prechádzkach v prírode opatrní.

Čo robiť, ak vás bodne osa? V prvom rade sa hýbte

Osa má žihadlo bez háčikov. To znamená, že po útoku nezomrie a môže opäť bodnúť. Z tohto dôvodu, keď nečakane pocítime silnú bolesť a zbadáme hmyz, ktorý nad nami stále krúži, musíme sa od toho miesta vzdialiť aspoň na 50 metrov. Zároveň sa snažme zachovať pokoj. Mávanie rukami a iné nervové pohyby môžu osu opäť vyprovokovať. Skúste si hlavu opatrne zakryť rukami alebo oblečením.

Čo robiť po bodnutí osou?

Blízky kontakt s hmyzom môže odobrať potešenie z pobytu vonku. Bolesť, pálenie, niekedy svrbenie a pocit mravčenia znepríjemňujú život. Ako by mala vyzerať prvá pomoc po bodnutí osou? Určite choďte na tienisté, chladnejšie miesto a odstráňte z miesta bodnutia všetky šperky.

Umyte boľavú oblasť tela mydlom a vodou. Ďalším krokom by mala byť aplikácia dezinfekčného prostriedku. Užitočné sú aj protizápalové lieky. V tomto prípade vám postačí aj ten najobyčajnejší aspirín.

Pri uštipnutí osou pomôže domáca lekárnička

Existuje niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré vám uľavia od bolesti a odstránia ďalšie nepríjemné príznaky. V prípade bodnutia osou je dôležitý čas. Je teda dobré vedieť, ktoré domáce produkty sa nám budú najviac hodiť.

Na bodnutie osy sa oplatí priložiť studený obklad z kyslej vody. Ide o metódu priamo z babkinej lekárničky, ktorá však okamžite prináša úľavu od pálenia a opuchov.

Na bodnutie môžete použiť aj octový obklad. Stačí zmiešať lyžicu prípravku v pohári vody. Namočte gázu do roztoku a priložte na bolestivé miesto.

Medzi domáce lieky na uštipnutie osou patrí aj cibuľa. Síra obsiahnutá v zelenine viaže niektoré toxíny nachádzajúce sa v jede hmyzu. Surovú cibuľu prekrojte na polovicu alebo nakrájajte na hrubý plátok a položte na miesto uštipnutia.

Kedy je potrebná lekárska pomoc?

Vždy je potrebné pripomenúť, že v prípade ľudí alergických na jed je bodnutie osou veľmi nebezpečné. Alergická reakcia môže byť prudká a môže viesť k bolestiam brucha, svalovým kŕčom, problémom s dýchaním a v extrémnych prípadoch aj k anafylaktickému šoku.

V takýchto prípadoch nemôžete predpokladať, že domáce opravné prostriedky budú stačiť. Budete musieť ísť do nemocnice alebo zavolať lekársku službu.

Ako sa vyhnúť bodnutiu osou?

Tým, že plánujeme ísť von, môžeme znížiť riziko bodnutia. Vďaka jednoduchým tipom budú naše pikniky, prechádzky a iné aktivity spojené len s potešením.

Vyhnite sa chôdzi naboso po tráve.

Vyhnite sa používaniu parfumov a inej kozmetiky so silnými vôňami, ktoré by mohli prilákať osy.

Keď idete von, zvoľte menej krikľavé farby oblečenia.

Aby ste sa vyhli bodnutiu osou, vyhnite sa konzumácii sladkých produktov vonku a potraviny skladujte vo vzduchotesných nádobách.

Snažte sa vyhýbať miestam s dostatkom ovocných stromov a kríkov. Vo vlastnej záhradke pravidelne zbierajte ovocie, ktoré spadlo na zem. Vôňa kvasiaceho ovocia priťahuje osy ako magnet.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nikdy nejedzte takéto ovocie. Obsahuje toxickú látku

Zbieram ich a napchávam do vriec. Starý trik, ktorý vyhráva. Potravinové mole v zhone opúšťajú dom

The post Čo robiť, ak vás bodne osa? Naneste na pokožku jednu vec a úľava sa rýchlo dostaví appeared first on Vášeň v tebe.