Skip to content
Menu
Čo môžete urobiť, aby vaša chladnička spotrebovala menej elektrickej energie? Jednoduché návyky ušetria peniaze
publikované: 6 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Čo môžete urobiť, aby vaša chladnička spotrebovala menej elektrickej energie? Jednoduché návyky ušetria peniaze

6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cast Of Thousands).

Chladničky sú spotrebiče, ktoré sú zodpovedné za značnú spotrebu elektrickej energie v domácnosti. To platí aj pre spotrebiče v dobrej energetickej triede. Čo sa dá urobiť, aby chladnička spotrebovala menej elektrickej energie? Vypnutie chladničky nie je možné. Napriek tomu malé zmeny v každodenných návykoch prispejú k úspornejšej chladničke.

Čo sa dá urobiť, aby chladnička spotrebovala menej elektrickej energie?
Foto: shutterstock/Cast Of Thousands

Koľko elektrickej energie spotrebuje chladnička?

Musí byť v prevádzke neustále. Jeden z mála spotrebičov v domácnostiach fungujúcich nonstop. Chladničky predstavujú 20 až 30 % nákladov domácnosti na elektrickú energiu. Odhaduje sa to tak. Nie je možné ju vypnúť na niekoľko hodín počas dňa. Čo možeme urobiť, aby spotrebovala menej elektrickej energie?

Každodenné návyky, ktorým ani nevenujeme pozornosť, môžu prispieť k vyššej spotrebe energie.
Foto: shutterstock/New Africa

Ukazuje sa, že každodenné návyky, ktorým ani nevenujeme pozornosť, môžu prispieť k vyššej spotrebe energie. Tým aj k zvýšeniu účtov. Skracujú tiež životnosť spotrebiča. Môžu byť príčinou porúch. Navrhujeme, ako ich odstrániť. Čomu venovať zvýšenú pozornosť?

Aká by mala byť teplota v chladničke?

Optimálna teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí 3-5 °C. To sú správne podmienky na skladovanie potravín. Predĺžite ich trvanlivosť. Je to úroveň chladenia, ktorá zároveň umožňuje minimalizovať nadmernú spotrebu energie.

Optimálna teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí 3-5 °C.
Foto. Shutterstock/ALPA PROD

Katastrofálny zvyk, vďaka ktorému vaša chladnička spotrebuje viac elektriny

Pri práci na domácich jedlách je v kuchyni poriadny neporiadok? Kto to nepozná? Uprostred všetkého tohto zhonu je však dôležité nezabudnúť na správne používanie chladničky. Dvere na chladničke by ste mali otvárať len na krátky čas. Dbajte na to najmä pri vyberaní potravín z chladničky. Nenechávajte ich pootvorené.

Aj malá medzera vedie k zbytočnej strate chladu. Do spotrebiča vniká teplý vzduch. Chladnička tým potrebuje viac energie na vychladenie na nastavenú teplotu. Pravidelne kontrolujte aj stav tesnení.

Poriadok na prvom mieste

Udržiavanie poriadku v chladničke vám umožní rýchlo nájsť produkty, ktoré v danom okamihu potrebujete. Nebudete tak strácať drahocenné minúty ich hľadaním v zákutiach spotrebiča. Ako už bolo spomenuté. Časté otváranie dverí chladničky má negatívny vplyv na účinnosť chladenia. Dobrým zvykom môže byť ukladanie potravín do špeciálnych nádob. Tie vám pomôžu udržať poriadok.

Udržiavanie poriadku v chladničke vám umožní rýchlo nájsť produkty, ktoré v danom okamihu potrebujete.
Foto: shutterstock/New Africa

Nezabudnite často kontrolovať obsah chladničky a odstraňovať z nej nežiaduce produkty. Odporúča sa tiež nepodceňovať úlohu pravidelného odmrazovania zariadenia. Zbavenie sa ľadu pôsobí proti zníženiu kapacity chladiaceho priestoru. Tým podporuje jeho správnu prevádzku.

Praská vaša chladnička vo švíkoch? Nie je to pre ňu dobré

Nedostatok voľných priestorov v chladničke bráni správnej cirkulácii vzduchu. To sa premieta aj do zvýšenej spotreby energie.
Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov

Najmä počas teplých letných dní sa v spotrebiči ocitne viac produktov. Robíte si veľké zásoby potravín. Je vďaka nim vaša chladnička naplnená až po okraj? S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť prehodnotiť svoje zvyky. Nedostatok voľných priestorov v chladničke bráni správnej cirkulácii vzduchu. To sa premieta aj do zvýšenej spotreby energie. Spôsobí to, že na sumu na vašej faktúre za elektrinu bude nepríjemný pohľad.

Vyhnite sa tejto činnosti ako moru

Hovorím o vkladaní horúceho jedla do chladničky. Bude nútená pracovať na najvyššie otáčky. Tým sa zmení na žrúta energie. Takáto chyba môže mať za následok aj poruchu v dôsledku preťaženia chladiaceho systému.

Vypnite sa, keď je to možné

Vyprázdňujte ju pred dlhodobou neprítomnosťou doma, napríklad pred dovolenkovým výletom.
Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A

Niekedy sú najlepšie tie najočividnejšie riešenia. Dobrým zvykom na zníženie účtu za elektrinu je dočasné vypnutie chladničky. Vyprázdňujte ju pred dlhodobou neprítomnosťou doma, napríklad pred dovolenkovým výletom. Nie je potrebné, aby zostala zapnutá. Je však možné ju vypnúť, keď sa vám podarí spotrebovať všetky produkty, ktoré boli doteraz uložené v chladničke a mrazničke.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Hromadí sa v chladničke voda? Tento problém môžete vyriešiť sami

Vonia chladnička ako ryba? Namiesto toho, aby som to hodila do koša, som to dala na poličku. Takto sa zbavím zápachu

The post Čo môžete urobiť, aby vaša chladnička spotrebovala menej elektrickej energie? Jednoduché návyky ušetria peniaze appeared first on Vášeň v tebe.