Skip to content
Menu
Bratislavské bábkové divadlo uzavrelo najstarší bábkový festival na svete
publikované: 8 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Bratislavské bábkové divadlo uzavrelo najstarší bábkový festival na svete

BSK:

V dňoch 28. júna až 4. júla sa konal festival Loutkářská Chrudim, ktorý je prehliadkou toho najlepšieho z českého amatérskeho bábkarstva. Do nesúťažnej sekcie programu sa však pravidelne zaraďuje tvorba profesionálnych divadiel, vďaka čomu dochádza k výmene inšpirácie medzi amatérmi a profesionálmi. Tento rok sa na festivale ukázala aj inscenácia Bratislavského bábkového divadla Hugov svet. Naši herci ju odohrali hneď trikrát po sebe a posledným predstavením zároveň uzavreli 73. ročník tohto festivalu.

Hugov svet prostredníctvom jedinečného divadelného jazyka zachytáva detský pohľad na realitu. S plnou vážnosťou sa venuje zážitkom, problémom a snom konkrétneho chlapca – Huga z Pezinka. Vďaka koncepcii simultánneho hrania na piatich minijaviskách má detské obecenstvo príležitosť sledovať dianie z bezprostrednej blízkosti. Český režisér Jiří Adámek, ktorý je zároveň autorom libreta, vďaka detailnej práci s rytmom, originálnymi divadelnými metaforami a humorom vytvoril z inscenácie nezabudnuteľný zážitok pre deti aj pre dospelých. Ako dramaturg sa na inscenácii podieľal Peter Galdík v spolupráci s Petrou Zichovou. Scénu, objekty a kostýmy navrhla Veronika Svobodová, autorom hudby je Michal Cáb a o svetelný dizajn sa postaral Jan Komárek.

Účasťou na tomto festivale Bratislavské bábkové divadlo zakončilo divadelnú sezónu 2023/2024. V novej sezóne už divadlo nájdete na staronovej adrese, v zrekonštruovanej budove na Dunajskej 36.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj