Skip to content
Menu
Bitwise Asset Management: Legal Dispute and Investor Caution
publikované: 10 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Bitwise Asset Management: Legal Dispute and Investor Caution

Spoločnosť Bitwise Asset Management, významný hráč na trhu indexových fondov kryptomien, je v súčasnosti zapletená do významného právneho sporu. Rodina Mukamalovcov, prví investori spoločnosti Bitwise, podala žalobu, v ktorej tvrdí, že vrcholoví manažéri spoločnosti vykonávajú podvodné činnosti a zle riadia spoločnosť. Tento prípad si získal značnú pozornosť vzhľadom na závažnosť obvinení a značné finančné dôsledky.

Žaloba podaná na najvyššom súde v New Yorku obviňuje generálneho riaditeľa Huntera Horsleyho, prezidenta Teddyho Fusara a riaditeľa informačných technológií Matta Hougana zo zapojenia do schémy „pump and dump“, ktorá zavádzala investorov a viedla k značným finančným stratám. Rodina Mukamalovcov tvrdí, že konanie spoločnosti Bitwise viedlo k tomu, že fond Bitwise 10 Crypto Index Fund (BITW) sa obchoduje s výraznou zľavou oproti čistej hodnote aktív (NAV), čo spôsobilo chaos a frustráciu medzi investormi.

Časový sled udalostí, ako je uvedený v žalobe, sa začína počiatočnou investíciou rodiny Mukamalových vo výške 1,3 milióna USD do súkromného indexového fondu Bitwise HOLD 10 v marci 2018. Spoločnosť Bitwise údajne v apríli 2020 zmenila investičné podmienky bez súhlasu investorov a fond zmenila na mimoburzový (OTC) produkt, čo bolo proti vôli investorov.

V sťažnosti sa ďalej podrobne uvádza, že do novembra 2020 spoločnosť Bitwise iniciovala kampaň na likvidáciu podielov, pričom investorov nabádala k predaju s prémiou oproti NAV, čo v konečnom dôsledku viedlo k stratám. Rodina Mukamalovcov tvrdí, že v marci 2021 zlikvidovali svoju pôvodnú investíciu, čím dosiahli čistý zisk, ale na základe zavádzajúcich ubezpečení od vedenia spoločnosti Bitwise reinvestovali 4,85 milióna USD. Po kritických článkoch o poplatkoch za správu fondu a jeho výkonnosti rodina v marci a apríli 2024 predala svoje akcie s výraznou stratou, pričom v dôsledku konania spoločnosti Bitwise realizovala škodu vo výške 1,9 milióna USD.

Tento prípad poukazuje na riziká spojené s investovaním do fondov kryptomien a na dôležitosť transparentnosti a čestnosti správcov fondov. Investori sa pri prijímaní informovaných rozhodnutí spoliehajú na bezúhonnosť manažérov fondov a akékoľvek porušenie dôvery môže mať vážne dôsledky. Výsledok tohto súdneho sporu by mohol vytvoriť precedens pre riešenie podobných prípadov v budúcnosti a môže viesť k prísnejším reguláciám v sektore investovania do kryptomien.

Súdne konanie prebieha a kryptomenová komunita pozorne sleduje, ako súd rozhodne o týchto závažných obvineniach. Tento prípad slúži ako varovný príbeh pre investorov aj správcov fondov v nestálom svete investícií do kryptomien.

Zdroj: cryptopolitan

Príspevok Bitwise Asset Management: Legal Dispute and Investor Caution je zobrazený ako prvý na Kryptoblog24.