Skip to content
Menu
Arménsko: “Sme pripravení na strategické partnerstvo s USA”
publikované: 4 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Arménsko: “Sme pripravení na strategické partnerstvo s USA”

Arménsko je pripravené zlepšiť svoje vzťahy s USA na úroveň strategického partnerstva v mnohých oblastiach, uviedol premiér Nikol Pašinjan v odkaze americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi na Deň nezávislosti USA, uvádza ArmenPress.

S radosťou konštatujem, že záväzok ďalej rozširovať našu spoluprácu v oblasti demokratických reforiem, podpory ekonomickej a energetickej odolnosti, spravodlivosti, boja proti korupcii, bezpečnostnej spolupráce a spolupráce v iných oblastiach sa premietol do vízie pozdvihnutia strategického dialógu medzi Arménskom a USA na úroveň strategického partnerstva,“ povedal arménsky premiér.

Posilnenie vojenskej spolupráce s USA

Podľa Pašinjana „Arménsko veľmi oceňuje úlohu Spojených štátov amerických v procese budovania mieru v našom regióne a hlboko oceňuje podporu USA suverenite, nezávislosti, demokracii, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc Republiky Arménska v súlade s Alma-Atskou deklaráciou z roku 1991. Chcel by som využiť túto príležitosť na opätovné potvrdenie oddanosti Arménska mierovému plánu a vyjadriť presvedčenie, že naše pokračujúce a posilňujúce partnerstvo v tomto kritickom momente prispeje k vybudovaniu mierovej a prosperujúcej budúcnosti pre naše dve krajiny a región,“ povedal.

Totiž, arménska vláda sa otočila chrbtom k svojmu bývalému spojencovi Rusku, pretože sa domnieva, že Moskva neurobila dosť na to, aby ich ochránila pred Azerbajdžanom počas minuloročného vojenského konfliktu o oblasť Náhorného Karabachu. Arménsko nedávno prvýkrát hostilo amerických vojakov na spoločných cvičeniach.

Príspevok Arménsko: “Sme pripravení na strategické partnerstvo s USA” je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.