Skip to content
Menu
Ani žihľava, ani mäta. „Kráľovnú byliniek“ pili naše babičky v hojnom počte. Môžete si z nej pripraviť nielen čaj
publikované: 27 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Ani žihľava, ani mäta. „Kráľovnú byliniek“ pili naše babičky v hojnom počte. Môžete si z nej pripraviť nielen čaj

27.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alenacepl).

Hovorí sa, že je to „kráľovná bylín“. Jej vlastnosti využívali už naše babičky a prababičky. Divozel je nevinne vyzerajúca rastlina, ktorá má veľkú silu. V ľudovom liečiteľstve sa používala pri mnohých ochoreniach a v poslednom čase sa opäť vracia.

Na čo sa využíva divozel?
Foto: shutterstock/alenacepl

Divozel je rastlina patriaca do čeľade krtičníkovitých. Bežne sa vyskytuje v Európe, Ázii a Afrike. Najčastejšie sa vyskytuje na neobrábaných poľnohospodárskych pôdach, poliach a lúkach. Nemá vysoké nároky na pôdu a rastie takmer všade. V posledných rokoch sa na ňu trochu zabudlo, ale jej liečivé vlastnosti opäť získavajú na popularite.

Na čo pomáhajú kvety divozela? Nálev z tejto rastliny zmierňuje infekcie a prechladnutie

Divozel je charakteristický svojou stúpajúcou štruktúrou, neostrou stonkou a žltými kvetmi. Dorastá do výšky až dvoch metrov. Kvety tejto rastliny sa považujú za mimoriadne cenné. Rastlina sa dá úspešne pestovať aj v záhrade. Nemá žiadne špeciálne nároky a rastie aj v chudobnej pôde, ale odporúča sa vysadiť ju na slnečné miesto, pretože potom lepšie kvitne.

Kvety divozela obsahujú saponíny, flavonoidy, fenolové kyseliny, polysacharidy a iridoidy. Majú antimikrobiálny účinok a podporujú hojenie rán a popálenín, podporujú liečbu hnačiek a črevných kolík. Používajú sa pri prechladnutí, pretože upokojujú kašeľ, majú expektoračný účinok a pomáhajú podráždeným slizniciam. Nálev z divozela má protizápalový účinok a zmierňuje dýchacie ťažkosti.

Divozel má antimikrobiálny a expektoračný účinok.
Foto: shutterstock/FotoHelin

TIP! Z čerstvých kvetov sa pripravuje divozelový čaj. Lyžicu zalejte vriacou vodou a prikryte tanierikom. Asi po 15 minútach je pripravený na pitie. Na zlepšenie chuti môžete pridať trochu medu, malinovej šťavy alebo zázvoru.

Ako vyrobiť sirup z kvetov divozela? Táto vzácna rastlina má mnoho využití

Divozel sa môže používať nielen vo forme čaju.

Divozelová tinktúra po potretí pokožky pôsobí upokojujúco pri reumatických bolestiach a pri ústnom podaní upokojuje kašeľ, bolesť hrdla a pomáha pri namáhaných hlasivkách. Stačí, ak 100 g kvetov nasypete do 500 ml liehu a odložíte na dva týždne. Keď je tinktúra hotová, rozpustite 10 kvapiek v pohári vody a vypite.

Sirup pomáha pri infekciách hrdla, infekciách horných dýchacích ciest a kašli. Zalejte 1,5 šálky čerstvých kvetov 1,5 šálky vody a nechajte odstáť 24 hodín. Potom zmes precedíte, aby ste získali šťavu z rastliny. Kvety sa vyhodia, zatiaľ čo šťava sa posype cukrom a varí sa 30 minút.

Z kvetov divozela môžete pripraviť tinktúru a sirup.
Foto: shutterstock/FotoHelin

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Brečtanový sirup má rôzne vlastnosti. Ako sa dá použiť?

Pripravte si z nej čaj alebo ju pridajte do šalátu. Ovplyvní návaly horúčavy a cholesterol

The post Ani žihľava, ani mäta. „Kráľovnú byliniek“ pili naše babičky v hojnom počte. Môžete si z nej pripraviť nielen čaj appeared first on Vášeň v tebe.