Skip to content
Menu
Ako vyčistiť žehličku? Zistite dva skvelé domáce spôsoby, ako odstrániť vodný kameň a stopy po spálení
publikované: 27 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ako vyčistiť žehličku? Zistite dva skvelé domáce spôsoby, ako odstrániť vodný kameň a stopy po spálení

27.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).

Pravidelné používanie žehličky po určitom čase môže viesť k usadzovaniu vodného kameňa. Ďalším častým problémom je spálená plocha nôh. Oba tieto problémy sa dajú pomerne ľahko vyriešiť pomocou domácich metód. Ako odstrániť vodný kameň zo žehličky? Čo mám použiť na vyčistenie pripálenej plochy?

Ako odstrániť vodný kameň zo žehličky? Čo mám použiť na vyčistenie pripálenej plochy?
Foto: shutterstock/New Africa

Ako odstraníte vodný kameň zo žehličky? Domáce prostriedky s octom a soľou

Pravidelné odstraňovanie vodného kameňa zo žehličky je veľmi dôležité, aby sa spotrebič udržiaval v dobrom stave a aby sa zabránilo nerovnomernému zahrievaniu. Spomedzi viacerých dostupných metód má vysokú účinnosť tá, pri ktorej sa používa ocot. Ako použiť ocot na vodný kameň?

Tu sú stručné pokyny:

Do nádržky na vodu žehličky nalejte rovnaké množstvo octu a vody. Zapnite spotrebič a nastavte ho na najvyššiu teplotu.

Keď je žehlička horúca, pomocou funkcie vyhadzovania pary nad umývadlom odstránime vodný kameň. Prípadne môžeme žehličku presunúť nad starý uterák.

Vypneme žehličku a vyprázdnime zásobník, potom ho naplníme čistou vodou. Zapnite žehličku a niekoľkokrát vypustite paru, aby ste sa zbavili zvyškov octu a vodného kameňa.

Ak na doske žehličky zostali kúsky vodného kameňa, môžete ich zotrieť vlhkou handričkou.

Spomedzi viacerých dostupných metód má vysokú účinnosť tá, pri ktorej sa používa ocot.
Foto: shutterstock.com/Garna Zarina

Ďalšou metódou, ktorá sa tiež často používa na odstránenie vodného kameňa zo žehličiek, je použitie soli.

Táto metóda sa mierne líši od metódy s použitím octu:

Nahrejte žehličku na strednú teplotu, ale nezapínajte paru.

Na papier na pečenie alebo starú tkaninu rozotrite hrubú vrstvu soli a potom po nej niekoľkokrát prejdite žehličkou.

Vypnite spotrebič a počkajte, kým vychladne, potom utrite žehliacu plochu vlhkou handričkou.

Ako vyčistiť pripálenú žehličku?

Tieto dva spôsoby čistenia žehličky možno spojiť do jedného. Skúste rozohriatu žehličku posunúť po soli rozsypanej na hárku papiera na pečenie. Ocot môžete použiť tak, že ho zmiešate so soľou a vytvoríte akúsi pastu, ktorú nanesiete na studenú nohu spotrebiča a jemne votriete. Po niekoľkých minútach ju odstráňte vlhkou handričkou.

Často vychvaľovanou metódou na pripálenú žehličku je použitie bielej zubnej pasty. Jednoducho ju naneste na studenú žehličku a po niekoľkých minútach ju odstráňte vlhkou mäkkou handričkou. Nakoniec musíte povrch utrieť do sucha. Voliteľným riešením je pasta z jedlej sódy a vody, ktorá sa tiež nanesie na studenú žehličku a po niekoľkých minútach sa odstráni.

Ešte pred použitím žehličky po jej vyčistení alebo odstránení vodného kameňa je dobré vykonať skúšku na starom kúsku látky. Tým sa uistíte, že boli odstránené všetky nečistoty. Namiesto toho sa odporúča nepoužívať ostré nástroje alebo čistiace prostriedky, ktoré by mohli poškriabať povrch žehliacej dosky.

Čistiaca tyčinka na žehličku – oplatí sa ju kúpiť?

Hotovým riešením, ktoré nevyžaduje zmes vody, soli alebo octu, je špeciálna tyčinka na čistenie žehličky. Tyčinka na čistenie žehličky si dokáže poradiť so všetkými druhmi nečistôt, vodným kameňom a pripáleninami vďaka chemickým látkam vo výrobku, ktoré pomáhajú rozpúšťať pripálené zvyšky nečistôt.

Pred použitím tyčinky na čistenie žehličky je dobré prečítať si návod na použitie spotrebiča aj samotnej tyčinky.
Foto: shutterstock/alexeisido

Tyčinky na železo sú zvyčajne veľmi účinné pri odstraňovaní pripálenín a poskytujú lepšie výsledky ako domáce metódy. Samotný spôsob použitia je tiež rýchly a jednoduchý, navyše väčšina výrobkov je bezpečná pre rôzne druhy žehličiek vrátane tých s nepriľnavým povlakom. Pravidelným používaním tejto metódy môžete predĺžiť životnosť svojho spotrebiča.

Pred použitím tyčinky na čistenie žehličky je dobré prečítať si návod na použitie spotrebiča aj samotnej tyčinky. Pomôže vám to uistiť sa, že jej použitie nebude škodlivé pre žehličku.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Chytrý trik na záhyby. Vďaka tomu žehlička funguje lepšie

Túto funkciu má každá žehlička. Mnoho ľudí o nej nevie a pritom im veľmi uľahčuje život

The post Ako vyčistiť žehličku? Zistite dva skvelé domáce spôsoby, ako odstrániť vodný kameň a stopy po spálení appeared first on Vášeň v tebe.