Skip to content
Menu
Ako sa zbaviť ďateliny z trávnika? Nalejte 20 ml do vody a postriekajte. Problém je vyriešený na celú sezónu
publikované: 5 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Ako sa zbaviť ďateliny z trávnika? Nalejte 20 ml do vody a postriekajte. Problém je vyriešený na celú sezónu

5.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/angel217).

Cieľom každého záhradníka je dobre udržiavaný a dokonalý trávnik. Do cesty sa mu však môže postaviť burina. Ako sa zbaviť ďateliny v trávniku? Nemusíte sa uchyľovať k drastickým opatreniam.

Ako sa zbaviť ďateliny z trávnika?
Foto: shutterstock/angel217

Ďatelina nie je vždy vítaná. Niektorí ľudia na ňu reagujú s radosťou, veď je to medonosná rastlina. Dobre ošetrovaná, so svojimi drobnými zelenými listami a farebnými kvetmi môže zdobiť záhradu. Jej výskyt na trávniku však môže byť nepríjemný, najmä ak dúfate v dokonale upravený zelený koberec. Ako sa zbavíte ďateliny z trávnika? Ak nechcete, aby ho burina zničila, radšej konajte rýchlo.

Domáce triky na ďatelinu. Postarajte sa o dve veci a problém zmizne

Ako sa na burinu patrí, ďatelina rastie rýchlym tempom. V krátkom čase môže zabrať takmer celú plochu a postupne vytláčať ostatné rastliny. Oberá ich o vodu a živiny, čím spôsobuje ich odumieranie. Preto sa oplatí zabezpečiť pre trávu priaznivejšie podmienky na rast.

Pravidelne hnojte trávnik. Čím silnejšia je tráva, tým menšia je pravdepodobnosť vzniku buriny.

Dbajte aj na správne pH pôdy, ktoré by malo byť mierne kyslé, s hodnotou pH 5,5 – 6,5. Čím je vyššia alebo nižšia, tým je pravdepodobnejšie, že sa vyskytnú problémy.

Pravidelne hnojte trávnik.
Foto: shutterstock/Bochkarev Photography

TIP! Aby ste sa vyhli problémom nielen s ďatelinou, ale aj s inými burinami, dbajte na pravidelnú údržbu trávnika. Pravidelne ho koste. Hoci tým burinu úplne neodstránite, sťažíte jej kvitnutie a rast.

Ako sa zbaviť ďateliny z trávnika? Vyrobte si jednoduchý postrek

Ak nechcete, aby vám na trávniku rástla ďatelina, môžete siahnuť po domácom prostriedku na jej odstránenie. Účinným spôsobom, ako ju bezpečne spáliť, je alkoholový postrek. Nalejte 20 ml vodky alebo liehu do fľaše s rozprašovačom a zmiešajte s 1,5-2 šálkami vody. Pridajte aj niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu alebo sivého tekutého mydla. Jemne premiešajte a potom nastriekajte na burinu. Vyberte si suchý, slnečný deň bez predpovede dažďa. V prípade potreby ošetrenie po niekoľkých dňoch zopakujte.

Na účinne zbavenie sa ďateliny použite domáci postrek z alkoholu.
Foto: shutterstock/Virrage Images

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vyzerá váš trávnik mizerne? Takto ho môžete urobiť hustejším

Prečo trávnik žltne? Nie je to len od slnka. Na to často zabúdame

The post Ako sa zbaviť ďateliny z trávnika? Nalejte 20 ml do vody a postriekajte. Problém je vyriešený na celú sezónu appeared first on Vášeň v tebe.