Skip to content
Menu
Ako sa vyrába kvasnicové a cukrové hnojivo na maliny? Kríky zalievam podľa pokynov majiteľa pozemku
publikované: 10 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Ako sa vyrába kvasnicové a cukrové hnojivo na maliny? Kríky zalievam podľa pokynov majiteľa pozemku

10.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nitr).

Leto je čas, keď na mojom pozemku kraľujú maliny. Kedysi ich bolo na kríkoch málo a boli veľmi vzácne. Všetko sa zmenilo, keď som zaviedol prirodzený spôsob hnojenia. Už niekoľko sezón v záhrade úspešne používam hnojivo s kvasnicami a cukrom, vďaka ktorému maliny zdravo rastú a bohato rodia. Ako ho pripraviť? Ako sa staráte o maliny v lete? Vysvetľujem v článku.

Leto je čas, keď na mojom pozemku kraľujú maliny. Kedysi ich bolo na kríkoch málo a boli veľmi vzácne. Všetko sa zmenilo, keď som zaviedol prirodzený spôsob hnojenia.
Foto: shutterstock/Nitr

Ako sa staráte o maliny v lete?

Mnohí záhradkári vysadia na svojom pozemku aspoň niekoľko malinových kríkov, aby mali dostatok voňavých a šťavnatých plodov s jedinečnou chuťou. Aby sme si na nich mohli pochutnať, musíme sa o maliny v lete správne starať. V tomto ročnom období, keď rodia veľa plodov, je ich potreba vody a živín najvyššia. Ak dokážeme v tomto období uspokojiť všetky potreby malín, ovplyvníme veľkosť a kvalitu úrody.

Ako sa starať o maliny v lete? Je vhodné mať na pamäti nasledujúce opatrenia starostlivosti:

Nie každý záhradník maliny mulčuje, čo je škoda. Toto veľmi jednoduché ošetrenie pomáha obmedziť rast burín na stanovišti a znižuje odparovanie vody z pôdy. Navyše sa prírodné mulče rozkladajú, čím postupne hnoja pôdu a dodávajú malinám cenné živiny. To všetko vedie k tomu, že kríky produkujú viac šťavnatých plodov. Čím mulčujete maliny v lete? Odporúčam kompostované piliny z mäkkého dreva a slamu. Rovnako dobre funguje aj suché ihličie z ihličnatých stromov, šišky alebo drevná štiepka;

Zalievanie – maliny potrebujú veľa vody, aby priniesli veľa plodov. Systematické zavlažovanie je dôležité najmä počas horúčav a dlhotrvajúceho sucha. Ak pôda na mieste vyschne, plody budú malé a úroda neuspokojivá;

Hnojenie – na túto starostlivosť o maliny sa v lete nesmie zabúdať. V tomto ročnom období už nedodávame kríkom dusík, aby ich výhonky stihli pred zimou zdrevnatieť. Zároveň nesmieme zabúdať, že maliny nie sú obzvlášť žravé a vyžadujú si mierne prikrmovanie, takže ich ľahko prehnojíme. Na kŕmenie malín v lete sa odporúča používať prírodné, doma vyrobené živiny, ktoré nie sú koncentrované. Možno ich používať bez obáv z prehnojenia malín.

Hnojenie malín je nevyhnutnou údržbou. Ak na ňu nebudeme myslieť počas celého vegetačného obdobia, kríky nebudú hojne plodiť.
Foto: shutterstock/Nitr

Kvasnice a cukrové hnojivo na maliny

Hnojenie malín je nevyhnutnou údržbou. Ak na ňu nebudeme myslieť počas celého vegetačného obdobia, kríky nebudú hojne plodiť. V lete v mojej záhrade používam na prihnojovanie malín hnojivo z kvasníc a cukru, ktoré neobsahuje dusík – zložku, ktorú rastliny v tomto ročnom období už veľmi nepotrebujú. Namiesto toho obsahuje mnoho iných látok, ktoré sú pre maliny veľmi cenné. Vitamíny skupiny B, železo a stopové prvky sa starajú o to, aby kríky prosperovali, mali zdravé listy a veľa plodov. Vďaka prírodnému hnojivu sú maliny bacuľaté, voňavé a plné sladkej šťavy.

Recept na hnojivo s kvasnicami a cukrom na maliny som dostala od kamarátky z pozemku. Ako sa táto výživa pripravuje? Je to veľmi jednoduché:

50 g (polovica kocky) čerstvého droždia rozdrobte do veľkej misky a zmiešajte s 1/2 šálky cukru. Odstavte na 1 hodinu;

Potom zalejte 5 l vlažnej vody (najlepšie dažďovej), prikryte gázou a nechajte pôsobiť celý týždeň.

Po uplynutí tejto doby všetko vykvasí. Predtým, ako roztok použijete na hnojenie malín, musíte ho zriediť (1 pohár kvasinkovej tekutiny na 10 l vody). Touto zmesou zalievam ovocné kríky od začiatku leta do konca zberu každé 2 týždne. Pod každú rastlinu nalievam 1-2 l kvasnicového hnojiva. Jeho používaním mám istotu, že maliny v mojej záhrade sú zdravé a bez zbytočných chemikálií.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zvyšky pozbierajte a rozložte pod maliny. Stačí tenká vrstva. Budete mať ovocie v strapcoch

Máte tento rok malú úrodu malín? Prestali hojne rodiť kvôli jednej chybe

The post Ako sa vyrába kvasnicové a cukrové hnojivo na maliny? Kríky zalievam podľa pokynov majiteľa pozemku appeared first on Vášeň v tebe.