Skip to content
Menu
Ako predĺžiť kvitnutie levandule? V júli potrebuje špeciálne prerezávanie
publikované: 7 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Ako predĺžiť kvitnutie levandule? V júli potrebuje špeciálne prerezávanie

7.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/M9K).

Levanduľa je krásna rastlina, ktorá dlhé týždne poteší fialovými kvetmi s omamnou vôňou. Dĺžka jej kvitnutia závisí najmä od odrody, počasia a podmienok pestovania, ale výrazne ju ovplyvňuje aj starostlivosť. Chcete sa tešiť z jej krásy až do konca leta? Zistite, ako v júli orezávať levanduľu a prečo by ste to mali urobiť práve teraz.

Zistite, čo vám v júli prinesie prerezávanie levandule.
Foto: shutterstock/M9K

V čom spočíva prínos prerezávania levandule?

Levanduľu, ktorá sa spája s provensálskymi poliami, možno úspešne pestovať aj v našich záhradách. Ak chcete, aby zdravo rástla a bohato kvitla, musíte zabezpečiť podmienky čo najbližšie k podmienkam v stredomorských oblastiach, odkiaľ pochádza. Teplé, slnečné a chránené miesto a ľahká, zásaditá pôda sú nevyhnutné pre úspešné pestovanie. Rovnako dôležitá je aj starostlivosť – šetrná zálievka, občasné hnojenie a pravidelné strihanie.

Ak sa levanduľa pravidelne zastriháva, má hustý habitus, nerozširuje sa nadmerne a drevnaté časti jej výhonkov sú menej viditeľné – sú zakryté mladým porastom. Skrátením stoniek kríka nielenže zachováte jeho pekný habitus, ale podporíte ho aj v dlhšom a hojnejšom kvitnutí.

To je dôležité najmä v lete, keď sa z rastliny odstraňujú kvitnúce stonky, aby sa zabránilo tvorbe semien. Levanduľa venuje všetku svoju energiu tvorbe nových kvitnúcich výhonkov, takže v tej istej sezóne bude opäť bohato kvitnúť. Okrem toho odstránením suchých častí rastliny zabránite šíreniu chorôb a škodcov v oblasti.

Ako strihať levanduľu v júli, aby neskôr v sezóne bohato kvitla?
Foto: shutterstock/nieriss

Strihanie levandule v júli

Rez je pri pestovaní levandule nevyhnutný. Ak ho zanedbáte, kríky rýchlo stratia svoj atraktívny vzhľad a budú kvitnúť z roka na rok menej a menej. Kedy by sa mala levanduľa prerezávať? Prvý termín je skoro na jar, ešte pred začiatkom vegetácie a intenzívnym rastom rastliny. Ďalšie ošetrenie je v lete, keď levanduľa odkvitne. Cieľom je podporiť jej opätovné kvitnutie v tej istej sezóne.

Kedy rezať levanduľu v lete? Môžete to urobiť od júla do septembra. S ošetrením nesmiete príliš dlho otáľať, pretože mladý rast, ktorý sa vyvíja po skrátení výhonkov, môžu zničiť jesenné mrazy. Mnohí záhradníci považujú júl za najlepší čas na letný rez levandule. Príkladom je môj sused, ktorý svoje kríky vždy v tomto mesiaci zastriháva, aby dlho pôsobivo kvitli. Upozorňuje však, že levanduľu treba začiatkom leta strihať oveľa jemnejšie, ako sa to robí na jar.

Ako strihať levanduľu v júli?

Pozeráte sa na trs levandule. Všimnete si vysoké výhonky so suchými kvetmi a nízke, sivozelené stonky vo vnútri, čo sú mladé prírastky;

Odstránite všetky uschnuté kvety spolu s úlomkami stoniek tesne nad miestom, kde sa vyvíjajú mladé prírastky;

Starostlivo upravíte rez, čím každý ker získa guľovitý tvar.

Júl sa považuje za najlepší čas na letný rez levandule.
Foto: shutterstock/nieriss

Takto zastrihnutá levanduľa sa pekne rozrastie, pretože mladé prírastky budú mať priestor a energiu na rast. Neskôr v lete budú bohato kvitnúť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Aká pôda je pre levanduľu najlepšia? Každý záhradník to vie. Z fialovej vás budú bolieť oči

Raz za mesiac si pripravte takýto kondicionér. Levanduľa bude rásť dvakrát rýchlejšie

The post Ako predĺžiť kvitnutie levandule? V júli potrebuje špeciálne prerezávanie appeared first on Vášeň v tebe.